Gdynia

250 tys. miasto z morza i marzeń, powstałe niecałe 100 lat temu. Nadmorskie krajobrazy, niepowtarzalne smaki kultowych restauracji, wspaniała plaża w centrum miasta, klimatyczny bulwar, modernistyczna architektura i międzynarodowej rangi wydarzenia kulturalne i sportowe przyciągają tu co roku miliony gości z całego świata.
This image for Image Layouts addon

Wybierz się do
GDYNI

Kusi i urzeka młodością i energią. Słynie z gościnności, najszczęśliwszych mieszkańców w Polsce i wielkich imprez plenerowych. Open’er, Cudawianki, Globaltica, Gdynia Saling Days – to tylko niektóre z nich. Upodobali sobie Gdynię też biegacze i triathloniści, dla nich organizowane są imprezy sportowe takie jak Enea Ironman 70.3 Gdynia. Na scenie Teatru Muzycznego można zobaczyć światowe hity musicalowe prosto z Broadwayu. 

Żeglarze wypływają z Gdyni we wszystkie zakątki świata, a ponad stuletnia fregata „Dar Pomorza”, dziś statek muzeum zaprasza do odwiedzin na pokładzie. Niedaleko cumuje inny świadek historii, ORP „Błyskawica”. To najstarszy na świecie zachowany niszczyciel z II wojny światowej. Cztery słoneczne plaże i bulwar zapraszają cały rok. Miasto otaczają lasy, rosnące na malowniczych wzgórzach morenowych. Górzysty krajobraz wyróżnia Gdynię, a jej symbolem jest urwisty klif w Orłowie. Spacer krawędzią Kępy Redłowskiej, której częścią jest orłowski klif, dostarcza niesamowitych przeżyć i koniecznie trzeba się tam wybrać. Gdynia jest piękna o każdej porze roku, a lato sprawia, że soczysta zieleń lasów i błękit morza czynią z tego miejsca najpiękniejsze miasto w Polsce. Można tu odetchnąć pełną piersią, bo zawsze wieje lekka, świeża bryza.

Najciekawsze atrakcje w Gdyni

Gdyński Modernizm
Dowiedz się więcej
Wpisane na listę zabytków Śródmieście Gdyni ukształtowało się w latach 30 XX wieku. W powstającym dopiero mieście powstawały unikatowe na skalę europejską budynki, których bryły przywodziły na myśl architekturę okrętową. Projektowano okrągłe okna, nawiązujące do okrętowych bulajów, owalne lub ostre bryły budynków, przypominające kadłuby statków, nadbudówki, których pierwowzorem był mostek kapitański, czy zewnętrzne schody jak statkowe trapy. Charakterystyczne dla gdyńskich kamienic, willi i pensjonatów były wielkie przeszklone powierzchnie, nadające im lekkość i jasność. Podobnie rzecz się miała z obiektami użyteczności publicznej i portowymi magazynami. Fenomen gdyńskiego modernizmu, do którego dziś próbują nawiązać budowniczowie nowoczesnych kamienic w pełni pojmą ci, którzy przemierzą trasy Gdyńskiego Szlaku Modernizmu wytyczone między zabytkowymi obiektami. Pomnik Historii Polski, wpisany na tzw. tentative list światowego dziedzictwa UNESCO.
Muzeum Emigracji
Dowiedz się więcej
To najnowsze gdyńskie muzeum. Opowiada o historii polskich emigrantów i wkładzie Polaków w dzieje świata. Wystawę można nie tylko oglądać, można ją poczuć, jej słuchać i doświadczyć wszystkimi zmysłami. Budynek, w którym się znajduje muzeum, to przedwojenny Dworzec Morski, perła gdyńskiego modernizmu. To z tego miejsca przez kilkadziesiąt lat odpływały polskie transatlantyki: m/s Batory i m/s  Stefan Batory.
Centrum Nauki EXPERYMENT
Dowiedz się więcej
Experyment jest niecodzienną pracownią doświadczalną dla małych i dużych odkrywców - amatorów, w którym w sposób namacalny mogą na własną rękę przeprowadzić eksperymenty, poznając prawa fizyki i przyrody. Centrum Nauki Experyment to 5 wystaw stałych, ponad 200 interaktywnych stanowisk oraz wystawy czasowe.
Akwarium Gdyńskie
Dowiedz się więcej
Akwarium Gdyńskie znajduje się na końcu Molo Południowego, które jest przedłużeniem Skweru Kościuszki. Na czterach piętrach (w tym jedno piętro poniżej poziomu morza) w 91 akwariach i w prawie 600 tonach wody, żyje około 280 gatunków zwierząt. W  salach prezentowane są ryby, gady i płazy morskie, a nawet bezkręgowce ze wszystkich mórz świata. Na dzieci czekają tam specjalne atrakcje – można dotknąć żywej ryby, zobaczyć, jak tworzy się rafa koralowa i dowiedzieć się, jak chronić morskie środowisko.

Przydatne informacje:

Link do strony miasta: www.gdynia.pl 

Kontakt do informacji turystycznej: 
Miejska Informacja Turystyczna, tel. 58 527 82 92,
e-mail: it@gdynia.pl 

Baza noclegowa: https://www.gdynia.pl/noclegiwgdyni